24 بهم

میزان فضای استفاده شده در سی پنل (Disk Usage)

نحوه مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط فایل ها در سی پنل

چرا باید بتوانیم میزان فضای اشغال شده توسط فایل ها را مشاهده کنیم؟

تصویر کنید که مدیر وب سایت بسیار بیرگ هستین که داخل وب سایتتون کلی مطلب، تصویر و فیلم و فایل وجود دارد، اما یک مرتبه متوجه می شوید که فضای هاست شما به صورت عجیبی رو به اتمام است و باید هر چه سریعتر فایل های اضافی داخل هاستتان را شناسایی کنید و انها را حذف کنید تا فضای هاست شما آزاد شود، اما اگر داخل هاستتان چندین هزار فولدر و کلی فایل داشته باشید چطور می خواهید متوجه شوید کدام فولدر بیشترین فضا را اشغال کرده است تا بتوانید فایل های اضافی آن را حذف کنید؟ البته در file manager این امکان وجود دارد ولی حجم صحیحی از فضای اشغال شده را نشان نمی دهد. ما در این قسمت به شما نشان میدهیم که چطور می توانیم میزان حجم اشغال شده توسط فولدرهای سایت را مشاهده کنیم.

برای این کار وارد هاست سی پنل خود شوید و از قسمت files  روی ابزار Disk Usage کلیک کنید.

وارد صفحه Disk Usage که شدید در این قسمت میزان فضای اشغال شده در هاست را با جزئیات کامل به شما نشان می دهد.

در عکس پایین دو قسمت نمایش داده شده که گزینه اول total disk space used به معنای میزان کل فضای مصرفی ما از هاست هست و در سطر پایین quota limit به معنای میزان کل فضای است که به هاست ما تعلق گرفته است.

در عکس پایین آیتم هایی وجود دارد که هر یک را برای شما توضیح می دهیم.  آیتم Files in home directory که به معنای میزان فضای مصرفی توسط دایرکتوری home است که در مقابل آن درج شده است. آیتم بعدی Files in hidden subdirectories هست که به معنای میزان فضای مصرفی توسط فایل های مخفی هاست است محتویات حذف شده از هاست شما ولی داخل trash هاست قرار می گیرن فضای این قسمت را اشغال می کنند. آیتم بعدی public_html را مشاهده می کنید که یکی از مهمترین دایرکتوری ها هست که بیشترین فضای هاست را اشغال می کند. MySQL هم آیتم بعدی است که میزان فضای اشغال شده توسط دیتابیس های سایت در مقابل آن درج شده است.

برای مشاهده حجم مصرفی توسط ساب دایرکتوری درهاست سی پنل به قسمت پایین صفحه Disk Usage می رویم. گزینه به عنوان    sort directories by  وجود دارد به معنای مرتب سازی دایرکتوری ها است که خود شامل دو گزینه بنام Name  یعنی مرتب سازی به ترتیب حروف انگلیسی و گزینه Disk Usage یعنی مرتب سازی دایرکتوری ها بر اساس میزان فضای اشغال شده.